"Porozmawiajmy o opiece farmaceutycznej"

Spotkanie z mgr farm. Konradem Tuszyńskim oraz mgr farm. Effiomem Uman-Ntukiem na temat opieki farmacetuczynej.

Wprowadzane w ostatnich tygodniach zmiany w prawie farmaceutycznym są dla wielu studentów bodźcem do wgłębienia się w aspekty prawne swojego przyszłego zawodu. Jednym z takich zagadnień jest opieka farmaceutyczna, dynamicznie rozwijająca się na przestrzeni ostatnich lat.

W miniony wtorek, 16 maja, studenci Wydziału Farmaceutycznego CM UJ w Krakowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu wprowadzającym w temat właśnie opieki farmaceutycznej.
Prelegenci – absolwenci farmacji na Uniwersytecie Jagiellońskim , a także pionierzy idei opieki farmaceutycznej w Polsce oraz założyciele portalu opieka.farm - mgr farm. Konrad Tuszyński i mgr farm. Effiom Uman-Ntuk przybliżyli jej znaczenie studentom zarówno pierwszego roku, jak i wyższych lat. Spotkanie miało szczególną wartość z uwagi na praktyczną wiedzę oraz doświadczenie, którym podzielili się ze studentami prowadzący spotkanie, którzy zdobywają ją każdego dnia. Stanowiło to dla studentów miłą odmianę w zestawieniu z podręcznikowymi przykładami omawianymi w trakcie zajęć akademickich. Przedstawione przypadki, z jakimi zetknęli się prowadzący spotkanie wprowadziły słuchaczy w rzeczywistość apteczną i pokazały jak w praktyce wygląda realizowanie idei opieki farmaceutycznej - zarówno od strony aptekarza, jak i pacjenta. Poruszono również temat nauczania akademickiego w kontekście realizowania przez przyszłych absolwentów farmacji opieki farmaceutycznej. Możliwość zadawania pytań podczas prowadzonej po spotkaniu dyskusji umożliwiło uczestnikom spotkania osądzić, czy wiedza jaką do tej pory nabyli w trakcie studiów posiada odzwierciedlenie w praktyce - a jeżeli nie - co zrobić i jak zdobywać wiedzę, aby była ona w jak największym stopniu adekwatna do przyszłej drogi zawodowej i pozwalała realizować się jak najlepiej w roli magistra farmacji, mającego na uwadze przede wszystkim zdrowie pacjenta.

Poruszone kwestie skłoniły uczestników do zadawania pytań, z których wiele dotyczyło wystawiania recepty farmaceutycznej lub obiektywnych źródeł wiedzy na temat interakcji lekowych i działań niepożądanych. Pojawiły się również wątpliwości na temat prawnych aspektów prowadzenia konsultacji pacjentów z farmaceutą oraz dokumentacji związanej z opieką farmaceutyczną. Studenci obecni na spotkaniu należący do Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji wyszli z inicjatywą wsparcia rozwoju opieki farmaceutycznej w Polsce we własnym zakresie w formie dialogu pomiędzy studentami, którzy w przyszłości będą reprezentować różne grupy zawodów medycznych i nie tylko.

Spotkanie okazało się nie tylko dawką merytorycznej wiedzy, ale także szansą na dyskusję z absolwentami o godnym podziwu doświadczeniu, wytrwałości i pasji do naszego przyszłego zawodu. Dzięki wykładowi zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest praca u podstaw oraz edukacja pacjentów. Cieszymy się z faktu, że coraz więcej studentów interesuję się opieką farmaceutyczną, której rozwój i obecność obserwujemy coraz częściej.

Krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji serdecznie dziękuje autorom portalu opieka.farm : mgr farm. Konradowi Tuszyńskiemu oraz mgr farm. Effiomowi Uman-Ntukowi za przeprowadzenie wykładu oraz dyskusji ze studentami UJ CM.

Data opublikowania: 19.05.2017